top of page
Search

Avgust Demšar: Pohorska transverzala

  • jernejapotocnikfak
  • Oct 18, 2020
  • 2 min read

Res ne vem, zakaj sem tako dolgo odlašala z Demšarjem, ampak po Pohorski transverzali sem odločena, da preberem še več. Kot nalašč pa o njem pišem prav v dnevih, ko se obeležuje 100. obletnica zgodb Agathe Christie, za katero Demšar v intervjujih večkrat pove, da mu je pomenila prvi vhod v svet kriminalk.


Pohorska transverzala je naša, mariborska, štajerska. Nek poseben občutek te obhaja, ko bereš o umoru v domačem mestu in slediš morilcem po poznanih ulicah. Demšarjevi opisi našega krasnega mesta ob Dravi so fantastični, to me ob tem, da gre za kriminalko, moj priljubljen žanr, še prav posebej pritegne.


Pohorska transverzala je berljiva, bistra in slogovno zelo privlačna. Meni še posebej ljub je avtorjev način prisotnosti, s katerim razelektri napete odlomke, vnese opombo, opozori na kaj še prav posebej pomembnega ali preprosto pojasni kako tehnično podrobnost. Alinej o tem, kako poteka pogovor s pričo, v kriminalkah doslej še nisem zasledila. Aplavz za Demšarja, res so mi všeč.


Kot sociologinjo pa me Demšar »kupi« s politično tematiko. Že uvod, v katerem opiše politično stanje v Sloveniji v letih 2015, 2016, je briljanten. Opis je boljši, kot bi ga sestavil najboljši novinar, najbolj pozoren politolog ali najbolj pronicljiv kolumnist. Preprost, a tako zelo nazoren in glede na politično dogajanje danes celo malo preroški. Politično obarvana je tako tudi kriminalka, kar povzroči, da se v reševanju zagonetnega zločina združita Demšarjeva kultna lika, višji kriminalist Miloš in inšpektor Vrenko. Romaneskna politika je tipično slovenska. Velike živine in njihove lutke, spletke, veliko denarja, strankarski boj … Klasika.


Kmalu bomo lahko primere inšpektorja Vrenka (igral ga bo Dario Varga) spremljali tudi na malih ekranih, to poletje je namreč ekipa RTV Slovenija v Mariboru snemala prihajajočo serijo. Če ta novica prej zame ni bila pretirano prelomna, po Pohorski transverzali komaj čakam. Pred tem pa obvezno preberem še ostale Demšarjeve mojstrovine, naslednja na seznamu je najnovejša Cerkev.


Naj povem še, da je Avgust Demšar psevdonim, genialne stvaritve pa v resnici piše Tomaž Zupančič, univerzitetni profesor specialne didaktike na področju likovne umetnosti, ki dela na mariborski univerzi. Lani izdana Cerkev je njegov že 10. roman …

 
 
 

Comments


Nikar ne zamudi novih objav ...

Hvala. Se beremo!

bottom of page